می 28, 2024

اپل از شیوع ویروس کرونا ۴ میلیارد دلار ضرر می کند

apple

www.competitionlaw.ir

شرکت اپل روز ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) هشدار داد اختلال روی‌داده در بازار تولید و فروش محصولات این شرکت در چین به دلیل شیوع ویروس کرونا می‌تواند ضرری ۴ میلیارد دلاری را متوجه این شرکت کند.

این غول دنیای فناوری که درآمدی ۶۷ میلیارد دلاری را برای بیلان سه‌ماهه دوم خود پیش‌بینی کرده بود، در بیانیه‌ای اعلام کرد که انتظار ندارد بتواند در ماه مارس به این رقم فروش دست یابد و رقم تخمینی درآمد را تا ۶۳ میلیارد دلار پایین آورد.

اپل علت عمده این امر را ضربه به زنجیره تولید و توزیع تلفن همراه آیفون در چین عنوان کرده است.

در بیانیه این شرکت آمده است: «تمامی فروشگاه‌های ما در چین و بسیاری از فروشگاه‌هایی که با ما همکاری می‌کردند بسته شده‌اند. به علاوه، فروشگاه‌هایی که باز مانده‌اند ساعات کاری خود را کاهش داده‌اند و رفت و آمد مشتریان نیز بسیار کم شده است.»

چین بزرگترین بازار محصولات اپل در دنیا به شمار می‌رود.

در پی انتشار بیانیه‌ اپل، سهام این شرکت ۱.۴ تریلیون دلاری ۲.۶ درصد معادل ۳۴ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

ویروس کرونا که با نام COVID-19 نیز شناخته می‌شود پس از آغاز شیوع در ماه دسامبر بیش از ۷۲ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است و دستکم ۱۸۰۰ نفر نیز تا کنون بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

اپل ابراز امیدواری کرده است بازار تجاری در چین به زودی به حالت عادی بازگردد، با این حال همزمان نسبت به اثرات جدی ویروس کرونا بر اقتصاد چین هشدار داده است.

کریستالینا جورجیوا، مدیرعامل اجرایی بانک جهانی، گفته است تاثیر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد جهان احتمالا ۰.۱ تا ۰.۲ درصد خواهد بود، هرچند هنوز نمی‌توان با اطمینان از آن سخن گفت.

منبع:

euronews ، ۱۸/۰۲/۲۰۲۰

https://per.euronews.com/2020/02/18/apple-shares-drop-after-coronavirus-warning-cost-4-billion