ژوئن 14, 2024

ادغام رسمی فیات-کرایسلر و پژو؛ استلانتیس چهارمین غول خودروسازی دنیا شد

www.competitionlaw.ir

شرکت‌های خودروسازی پژو فرانسه و فیات – کرایسلر ایتالیا و آمریکا به صورت رسمی با یکدیگر ادغام شدند تا به چهارمین خودروساز بزرگ جهان تبدیل شوند.

پس از مذاکرات طولانی بر سر آینده این دو غول بزرگ خودروسازی اروپا، طرفین رسما به توافق رسیدند تا گروه جدید خودروسازی به نام استلانتیس را راه‌اندازی کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سهام گروه خودروسازی جدید قرار است از روز دوشنبه در بازارهای بورس میلان و پاریس عرضه شود. پس از آن و از روز سه‌شنبه عرضه سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار نیویورک آغاز خواهد شد.

کارلوس تاوارز، رئیس هیئت مدیره شرکت پژو که بعد از این به عنوان مدیرعامل شرکت استلانتیس فعالیت خواهد کرد قرار است روز سه‌شنبه ۱۹ ژانویه در یک نشست خبری از برنامه‌های خود و همچنین چشم‌انداز فعالیت گروه خودروسازی جدید رونمایی کند.

پژو و فیات – کرایسلر تخمین می‌زنند که این ادغام باعث خواهد شد سالانه ۵ میلیارد یورو در هزینه‌های این دو شرکت صرفه‌جویی شود. این کاهش هزینه هم در هزینه‌های تولید و هم در تحقیقات خواهد بود.

ادغام این دو شرکت که ارزش ۵۰ میلیارد دلاری خواهد داشت باعث می‌شود گروه خودروسازی استلانتیس به چهارمین خودروساز بزرگ جهان تبدیل شود.

گروه خودروسازی جدید قرار است سالانه هشت میلیون و ۷۰۰ هزار خودرو تولید کند. به این ترتیب استلانتیس پس از فولکس واگن، تویوتا و شرکت فرانسوی – ژاپنی رنو- نیسان که هر کدام در سال بیش از ۱۰ میلیون خودرو تولید می‌کنند به چهارمین گروه خودروسازی بزرگ جهان بدل خواهد شد.

این پیوند همکاری میان دو خودروساز ایتالیایی و فرانسوی در حالی آغاز می‌شود که پیشتر فیات به شرکت رنو پیشنهاد ادغام داده بود، اما مذاکرات دو طرف در نهایت بی نتیجه باقی ماند. مداخله دولت فرانسه که حدودا ۱۵ درصد سهام رنو را در اختیار دارد سبب شد تا طرفین به نتیجه نرسند و شرکت ایتالیایی – آمریکایی فیات – کرایسلر از ادامه روند مذاکرات منصرف شود.

این در حالیست که در اوایل ماه ژانویه برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه و همتای ایتالیایی او ضمن استقبال از توافق دو غول خودروسازی پژو و فیات ابراز اطمینان کردند که استلانتیس به بهبود وضعیت اشتغال صنعتی در دو کشور بینجامد.

فیات، اوپل، پژو، آلفا رومئو، کرایسلر، داج، جیپ و مازراتی از زیر مجموعه برندهایی هستند که در گروه خودروسازی استلانتیس حضور دارند. ۱۴ برند این گروه با فروش ۸ میلیون دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۹ حدود ۹ درصد از بازار جهانی خودرو را به خود اختصاص داده بودند

منبع:

euronews ، ۱۶/۰۱/۲۰۲۱

https://per.euronews.com/2021/01/16/peugeot-and-fiat-join-forces-to-form-the-world-s-4th-largest-group